روش های تولید محتوا

در این سری از مقالات وبلاگ مرکز نوآوری لنسر شریف قراره راجع به یه موضوع خیلی مهم باهم صحبت کنیم و اون چیزی نیست جز روش های تولید محتوا برای کسب و کارها. قبل از اینکه بریم سراغ مقاله اینو هم یادآوری کنیم که ما در مجموعه لنسر شریف آموزش کسب و کار برای دانش آموزان رو طراحی کردیم که شامل دیجیتال مارکتینگ و هوش مالی است. پس بریم که شروع کنیم! 🤩

👽 راهنمای جامع روش های تولید محتوا: پیشبرد موفقیت در عصر دیجیتال

از اونجایی که دیجیتال مارکتینک دائما در حال پیشرفت و تغییره، تولید محتوا به عنوان یک استراتژی اصلی برای کسب‌وکارهایی تبدیل شده که تلاش می‌کنن تا حضور خودشون رو در بازار ثابت کنن، سهمی از بازار داشته باشن و مخاطبان هدف‌شون رو جذب کنن و باهاشون تعامل داشته باشن. به خاطر همین روش های تولید محتوا به یه مساله چالشی تبدیل شده. 😵 اینجاست که مدل های بازاریابی محتوا وارد عمل میشن تا بتونن به صاحبین کسب وکار کمک کن تا ازین سردرگمی دربیان. در این راهنما، سعی کردیم روش های مختلف تولید محتوا رو  به صورت کلی بررسی کنیم تا بتونیم به شما کمک کنیم تا هنگام روبرو شدن با این چالش‌ها بتونید از پس اونا بربیایین. روش هایی که می‌توانند بازگشت سرمایه رو برای کسب و کارها بهتر کنه.

آموزش کسب و کار برای کودکان

🔖 فهرست مطالب

 • مقدمه: رونمایی از قدرت مدل های بازاریابی محتوا
 • بنیاد: درک اهمیت مدل های بازاریابی محتوا
 • نقشه برداری از سفر مشتری: مقدمه ای برای بازاریابی محتوای موثر
 • مدل قیف فروش کلاسیک: هدایت مخاطبان خود از آگاهی به عمل
 • مدل Hub و Spoke: Building Authority از طریق Pillar Content
 • رویکرد فلایویل: قرار دادن رضایت مشتری در هسته استراتژی شما
 • استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر: تبدیل مشتریان به مدافعان
 • مدل شبکه‌های اجتماعی محور: ایجاد محتوای قابل اشتراک‌گذاری برای پلتفرم‌های دیجیتال
 • داستان سرایی تصویری با مدل اول ویدئو: درگیر شدن از طریق بینایی و صدا
 • مدل تجارت الکترونیک و بازاریابی وابسته: افزایش تبدیل و فروش
 • استراتژی محتوای محلی: ارتباط با مخاطبان مختلف
 • مدل موبایل اول: بهینه سازی محتوا برای مخاطبان در حال حرکت
 • شخصی سازی مبتنی بر هوش مصنوعی: متناسب سازی محتوا با ترجیحات فردی
 • اندازه‌گیری موفقیت: شاخص‌های کلیدی عملکرد و معیارهای بازاریابی محتوای مؤثر
 • تدوین استراتژی شما: نتیجه گیری و نکات کلیدی
 • سوالات متداول: راز زدایی از مدل های بازاریابی محتوا

📝 مقدمه: رونمایی از قدرت روش های بازاریابی محتوا

در عصر دیجیتالی که دنیا پر شده از اطلاعات مختلف و جوراجور، کسب‌وکارها با چالش تولید محتوایی مواجه میشن که بتونه علاوه بر رسوندن اونا به هدفشون، مخاطب رو هم کمک کنه و با اونا تعامل برقرار کنه. 💻 روش های تولید محتوا به‌عنوان چارچوب‌های ارزشمندی عمل میکنن که کسب‌وکارها رو قادر میسازه تا محتوای هدفمندی رو تولید کنن که با اهداف اونا همسو باشد و بتونه توجه مخاطبان رو هم به خودش جلب کنه.

✅ درک اهمیت روش های بازاریابی محتوا

روش های تولید محتوا باعث میشن تا تولید محتوای شما ساختارمند بشه و دارای جهت مشخص بشه. اگه بتونید این روش هارو با مدل کسب و کارتون هماهنگ کنین میتونه مطمئن شید که هر محتوایی که تولید میکنید، هدف خاصی رو در استراتژی شما دنبال میکنه. بذارین به زبان ساده تر بگیم. شما یک کسب و کار دارین که قاعدتا روش های بازاریابی و مدل درآمدی خاص خودتون رو مشخص کردین. 💸 حالا باید هر محتوایی که تولید میکنید با این مدل کسب و کاری تون هم راستا باشه و بدونید دقیقا هر محتوا به در کجا میخوره. مثلا اگه استراتژی تون اینه که توی سوشال مدیا حضور داشته باشین، باید محتوای مناسب رو بتونید تولید کند و این محتوا هدفش سوشال مدیاس نه وبسایت. پس توی وقت و هزینه تون هم صرفه جویی میشه.

🚶‍♂️ مشخص کردن سفر مشتری: مقدمه ای برای بازاریابی محتوای موثر

قبل از اینکه بخوایین همه جزئیات تولید محتوا رو مشخص کنید و استراتژی محتوایی تون رو بنویسید، باید بتونید سفر مشتری تون رو طراحی کنید. خب بیایین یکم با این اصطلاح سفر مشتری بیشتر آشنا شی. هدف شما چیه؟ فروش محصول یا خدمات. پس باید بتونید نشتری جذب کنید. برای اینکه بتونید یه مخاطب رو به مشتری بالقوه و مشتری بالقوه رو به مشتری باالفعل تبدیل کنید، نیاز دارید تا یه چیزی به اسم سفر مشتری رو طراحی کنین. 👈🏻 اینکه مخلطب شما از کجا به کجا میرسه که در نهایت از شما خرید میکنه. این سفر شامل مراحل آگاهی مشتری از برند و حضور شما، توجه مخاطب به برند شما و تصمیم گیری اون در مورد خرید از شماست. حالا نکته اینجاست که هر مرحله نیاز به محتوای مناسب داره که تا بتونه این سفر رو برای شما و مشتری راحت تر کنه.

آموزش رباتیک برای کودکان

❇️ مدل قیف فروش کلاسیک: هدایت مخاطبان از آگاهی به عمل

مدل قیف فروش یک رویکردیه که توی زمان مورد آزمایش قرار گرفته که سفر مشتری رو به مراحل متمایز تقسیم میکنه و اونها رو از آگاهی اولیه از برند شما تا خرید راهنمایی میکنه. این روش تولید محتوا بر تولید محتوایی تاکید داره که در هر مرحله سه تا کارو انجام بده: آموزش مخاطب، اطلاع رسانی و ترغیب اون به خرید. یکم عمیق‌تر بشیم روی این موضوع. اصلا چرا میگن قیف؟ 🤔 به شکل قیف دقت کنین. دهانه قیف بزرگه و پایین تنگ تر میشه. قیف فروش میگه شما باید دهانه قیف که بزرگتره رو با کلی مخاطب پر کنید وبعد با اسفاده از همون سفر مشتری که طراحی کردین، ذره ذره اون میاد سمت پایین قیف و مخاطبای شما به مشتریاتون تبدیل میشن. مثل یه فیلتر عمل میکنه که اون بالای قیف مخاطب هاتون خیلی عام هستند و لی رفته رفته به مخاطبای خاص تون تبدیل میشن و ازتون خرید خواهند کرد.

👨🏻‍⚖️ استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر: تبدیل مشتریان به مدافعان

یکی از قدرتمند ترین روش های تولید محتوا اینه که مخاطب های شما برایتون محتوا تولید کنن. محتوای تولید شده توسط کاربر یک ابزار قدرتمند برای ایجاد اعتبار و اعتماد است. توی این روش شما از محتوایی استفاده میکنید که توسط مخاطباتون تولید شده، مثل بررسی‌هاشون، توصیفات، و پست های سوشال مدیا، تعاملات و تجربیات واقعی با برند شما. 🙋🏻‍♂️ بذارید با یه مثال بررسیش کنیم. فکر کنید شما یه برند کیف و کفش دارین. مشتری شما از شما خرید کرده و راضی بوده. حالا میاد اون محصول رو توی صفحه اینستاگرامش میذاره و میگه که چقدر راضیه. این یه محتوای تولید شده توسط کاربره که شما بدون هیچ زحمتی میتونید ازش استفاده کنید. وقتی مخاطب شما از شما راضی باشه، به وکیل مدافع شما تبدیل میشه و به نوعی حامی شما توی این بازار پر از رقابت خواهد بود.

📲 مدل شبکه‌های اجتماعی محور: تولید محتوای قابل اشتراک‌گذاری برای پلتفرم‌های دیجیتال

در عصری که تحت سلطه شبکه‌های اجتماعیه، یکی از روش های تولید محتوا، محتواییه که برای به روشی تولید بشه که توی شبکه های اجتماعی قابل اشتراک‌گذاری باشه. مدل شبکه‌های اجتماعی محور بر تولید محتوای متناسب با پلتفرم‌های دیجیتال مختلف متمرکزه. این محتوا به گونه‌ای طراحی میشه که قابل اشتراک‌گذاری، قابل ارتباط و جذاب باشه و دسترسی برند شما رو به حداکثر برسونه.

👀 داستان سرایی تصویری: درگیر شدن از طریق بینایی و صدا

محتوای ویدیویی به یکی از قوی‌ترین روش های تولید محتوا بتدیل شده که هر روز هم به مصرف کنندگان این سبک محتوا اضافه میشه. شما خودتون روزانه چقدر وقت توی اینستاگرام و یا یوتوب برای دیدن ویدیئو های مختلفی میذارین؟ آمار نشون میده این زمان هر سال داره بیشتر و بیشتر میشه. به همین دلیل این سبک محتوا به شدت مورد استقبال قرار گرفته. 🎥 البته که تولید محتوای ویدئویی چالش های زیادی داره. از هزینه گرفته تا امکانات و ادیت ویدیئو. ویدئو قدرت داستان سرایی برند شما رو افزایش میده. باعث میشه مخاطب بیشتر با برند شما تعامل داشته باشه و قابلیت اشتراک گذاریش هم بیشتر میشه. حتما سعی کنید که از این سبک محتوا برای برند خودتون استفاده کنید.

📍 استراتژی محتوای محلی: ارتباط با مخاطبان مختلف

یکی دیگه از محتواهایی که میتونه خیلی تاثیرگذار باشه، محتواییه که برای قشر خاص و متناسب با محل کسب و کار شما تولید شده باشه. مثلا اگر در منطقه ای زندگی میکنید که گویش خاصی داره یا از نظر آب و هوایی با سایر مناطق متفاوته، حتما این مورد رو در نظر بگیرید که محتوایی تولید کنید که بتونه روی اون قشر خاص تاثیر بذاره.

📱 مدل Mobile-First: بهینه سازی محتوا برای مخاطبان در تلفن های همراه

با توجه به اینکه دیگه کمتر کسی پیدا میشه که از گوشی های هوشمند استفاده نکنه، باید محتوایی تولید کنید که برای گوشی های موبایل بهینه باشه. حالا میخواد این محتوا برای مقالات وبلاگ باشه یا ویدئوهایی که برای صفحات موبایل بهینه شده باشه. اتفاقا گوگل هم وبسایت هایی رو توی نتایج بالاتر نشون میده که از نظر واکنش گرایی، برای صفحات موبایل بهینه شده باشند. پس حتما فرمت محتوایی تولیدتون باید برای موبال ها به راحتی مورد استفاده باشه.

آموزش برنامه نویسی بلوکی

📈 اندازه‌گیری موفقیت: معیارهای بازاریابی محتوای مؤثر

شما کلی تلاش میکنید و محتواهای مختلفی تولید میکنید. مورد مهم دیگه ای وجود داره که باید در نظر بگیرید. اینکه بتونید اثربخشی محتواتون رو اندازه بگیرید و ببینید به نتایج موردنظرتون رسیدین یا نه. اگه رسیدید ادامه بدین و اگه نرسیدین سعی کنید بهترش کنید. اثربخشی تلاش‌های بازاریابی محتوای شما رو میتونید از طریق شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) و معیارها سنجید. (در مورد KPI ها بیشتر تحقیق کنید چون توی این مقاله نیست) ردیابی ترافیک وب سایت، نرخ تعامل، نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه (ROI) اطلاعات ارزشمندی رو در مورد تأثیر استراتژی محتوای شما به شما میده.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =