اسکرچ چیست

اسکرچ چیست و چرا باید یاد بگیریمش اما قبلش بیایید باهم یاد بگیریم که تلفظ درست این برنامه اسکرچ (SCRATCH) چه جوریه؟!

کلمه اسکرچ با حرف اِ شروع میشه، روی حرف س و ک علامت ساکن داریم و روی ر علامت اَ قرار میگیره، پس تلفظ درستش میشه اِسْکْرَچْ، نه اسکراچ خونده میشه نه آسکرچ نه چیزی شبیه اینا! 🙄

حالا بریم سراغ سوال اصلی مون اینکه اصلا اسکرچ چیست؟ اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بلوکی که مخصوص کودکان و نوجوانان طراحی شده، برنامه نویسی که این روزا تبدیل به یک رشته پرطرفدار و پولساز شده علاقه و توجه خیلی ها رو به سمت خودش جلب کرده و حتی بچه ها از سنین پایین دوست دارند این رشته رو یاد بگیرند ولی وقتی یک کودک یا نوجوان تصمیم به یادگیری برنامه نویسی میکنه خیلی براش دشوار که از زبان های برنامه نویسی مثل پایتون یا C++ شروع کنه.

تایپ دستورات سخت و گاها طولانی، ارورهایی که سخت میشه راه حل مناسبی براش پیدا کرد، محیط پیچیده از مسائلی هست که در مراحل اول ممکنه دانش آموز باهاش مواجه بشه و بعد از کلنجار رفتن و نگرفتن نتیجه دلخواه باعث میشه که از یادگیری برنامه نویسی دلزده و ناامید بشه و این مسئله باعث میشه که حتی در سال های بعدی هم که راحتتر میتونه این مفاهیم را درک کنه از یادگیری این رشته کاربردی و مهم دوری کنه. 😬

اینجاست که اون مراحل و گام های اولیه برای آشنایی و یادگیری یک رشته سخت و دشوار به شدت مهم بنظر میاد، اینکه چه جوری دانش آموزمون اولین قدم ها رو درست برداره تا نتیجه خوبی براش رقم بخوره و اگر که به این مسیر علاقه منده در راه درست و با اهداف درستی این راه را پیش ببره. 💪

حالا سوال اینجاست که برای یک دانش آموز که سن پایینی داره و دوست داره که برنامه نویسی را امتحان کنه و شروع به یادگیری این مسیر کنه راه درست چیه؟ از کجا باید شروع کنه؟ میتوانه با بازی و سرگرمی برنامه نویسی را یاد بگیره؟

آموزش برنامه نویسی بلوکی

💻 زبان برنامه نویسی اسکرچ چیست و چه کاربردی داره؟

دانشگاه MIT برای علاقه مند کردن بچه ها و آموزش برنامه نویسی کودکان و نوجوانان در سال 2003 یک برنامه رو وارد دنیای فناوری و دیجیتال کرد. اسکرچ یک برنامه تخصصی برای آموزش برنامه نویسی برای کودکان هست که به صورت بلوکی طراحی شده است، یعنی دستورات لازم برای برنامه نویسی در این برنامه به صورت بلوک های پیش فرض آماده شده قرار گرفته که برای حرکات کاراکترها،  از این بلوک ها استفاده می­شود. محیط برنامه ساده و یادگیری آن برای بچه ها جذاب هست، میتوانند شخصیت هایی رو از برنامه انتحاب کنند یا به طراحی آنها بپردازند و حتی از اینترنت شخصیت های معروف بازی ها و انیمیشن ها رو وارد کنند. 😍

🧩 نحوه کار با اسکرچ چیست؟

محیط کاری برنامه به این صورت هست که هر دستور لازم را یک برنامه نویس قبل از ما اومده تایپ کرده و با رنگ های مختلف در یک دسته بندی مناسب قرار داده اینجاست که بچه ها باید فقط کاربرد هر دستور و نحوه درست استفاده از آن را یاد بگیرند تا بتونند خودشان برنامه نویسی یک بازی یا انیمیشن را انجام بدهند. این بلوک های رنگی شامل 9 دسته کد میشه:

  1. حرکتی(Motion)
  2. ظاهر(Looks)
  3. صدا(Sound)
  4. رویداد(Events)
  5. کنترل(Control)
  6. تشخیص(Sensing)
  7. عملگراها(Operators)
  8. متغیرها (Variables)
  9. قطعات من (My Blocks)

هر دسته زیر مجموعه جزئی تری از دستورات مختلف را شامل میشه، به جز بخش کدها که مهم ترین قسمت کاری برنامه است سایر بخش های برنامه شامل تغیرات کاراکترها و شخصیت ها، صداگذاری و تنظیمات گرافیکی برنامه است. اگه خواستین اسکرچ رو دانلود کنید میتونید از 👈🏼 اینجا 👉🏼 دانلود کنید.

💎 دوره اسکرچ لنسر شریف

در دوره آموزش اسکرچ مرکز نوآوری لنسر شریف بچه ها در ابتدا با مفاهیم اولیه برنامه نویسی آشنا میشوند و تلاش میکنند که انیمیشن یا بازی های ساده را مثل گربه نوازنده یا شکار ستاره دریایی بسازند، کم کم با دستورات متغیر و مفاهیم ریاضی آشنا میشوند و تلاش میکنند نمونه برنامه های واقعی مثل گوگل ترنسلیت را خودشان برنامه نویسی کنند، و در ترم های تکمیلی با ساخت بازی های نوستالژی مانند بازی مار، سوپر ماریو و فلاپی برد آموخته هاشون را تکمیل کنند. 💻

در واقع ما تلاش داریم هدف اصلی برنامه اسکرچ را اجرایی کنیم، شعار این برنامه imagine , program , share هست یعنی در ابتدا ما قراره تصور کردن و هدف داشتن از ساخت یک پروژه را به بچه ها یاد بدهیم، اینکه توی ذهن مون یا روی یک کاغذ داستان و بازی ایی که دوست داریم بسازیم رو ترسیم کنیم، بدانیم این شخصیت ها قراره چه کارهایی رو انجام بدهند، بعد شروع به ساختن پروژه شون بکنند، یاد بگیرند برای حرکت دادن یک کاراکتر، تغییر حالت ها و یا حتی صدا گذاری چه کدهایی را باید استفاده کنند و کاربرد درست هر کد چی هست.

👧🏼 برنامه نویسی برای کودکان در لنسر شریف

اگر پروژه شون مشکلی داره اون را برطرف کنند و در نهایت داستان یا بازی ایی که ساختند را با خانواده، معلم و دوستان شون به اشتراک بگذارند تا بقیه هم از پروژه های جذابی که بچه ها ساختند استفاده کنند. این مسیر یادگیری و تلاش بچه ها در دوره های آموزش برنامه نویسی اسکرچ هست.

به طور کلی هدف ما در مرکز نوآوری لنسر شریف این هست که فرقی نمیکنه بچه ها بخواهند در آینده چه شغلی را انتخاب کنند اینکه برنامه نویس شدن اولویت اول شون باشه یا علاقه مند باشند که رشته دیگری رو انتخاب کنند و دکتر، معلم یا معمار بشوند 🧑🏼‍🏫 ما میگیم برنامه نویسی بهتون کمک میکنه که یاد بگیرید در مواجه با مشکلات و ارورهای زندگی کد درست را جای درست قرار بدهید، اگر جایی اشتباه کردیم هیچ اشکالی نداره که برگردیم و درستش کنیم چون نتیجه رو درست میکنیم، اگر بین دوتا مسیر مختلف موندیم بتوانیم اونی که درست تره و احتمال اشتباه کمتری داره را انتخاب کنیم پس یادگیری برنامه نویسی صرفا به این دلیل نیست که حتما قراره در آینده برنامه نویس بشویم بلکه میخواهیم یاد بگیریم که در مرحله اول یه سرگرمی جذاب برای خودمون داشته باشیم و بعد از کاربردهای یادگیری برنامه نویسی در زندگی استفاده کنیم.

آموزش رباتیک برای کودکان

✊🏼 حالا که فهمیدیم اسکرچ چیست …

حالا که فهمیدیم اسکرچ چیست و چه کاربردی داره میتونیم با دید بهتری برای شروع یادگیری برنامه نویسی اقدام کنیم. در دنیایی که پیشرفت فناوری و استفاده از هوش مصنوعی هر روز دریچه جدیدی را برای ما باز میکند و با قابلیت های جدیدتر و امکانات بیشتری میتوانیم از دنیای دیجیتال استفاده کنیم ،یادگیری برنامه‌نویسی دیگر انحصاری نیست.

برنامه‌نویسی اسکرچ آموزش برنامه‌نویسی را عمومی تر می‌کند، فرصتی را برای تقویت خلاقیت، حل مسئله و تفکر محاسباتی ارائه می‌دهد که میتوانیم ایده‌های خلاقانه را از طریق بلوک‌های تصویری اجرا کنیم، اسکرچ بچه ها را تشویق میکند تا با اعتماد و اشتیاق به دنیای دیجیتال و فناوری و برنامه نویسی نگاه کنند. در واقع برنامه‌نویسی اسکرچ با آموزش های دسترس‌پذیر، جذاب و قابل دسترس سفری پررنگ به دنیای جذاب برنامه‌نویسی را ارائه می‌دهد.

در نهایت ما در کلاس های آموزش برنامه نویسی کودکان با بچه ها بازی میسازیم، همفکری میکنیم، با بلوک های رنگی آشنا میشویم، یک داستان رو روایت میکنیم، با دوستان مون کار گروهی انجام میدهیم و در انتها بچه ها پروژه هاشون را به اشتراک میگذارند.

امید است با یادگیری این برنامه و آموزش اسکرچ قدرت تفکر منطقی دانش آموزان افزایش یافته و در عرصه های مختلف زندگی که مملو از شرایط مختلف تصمیم گیری است منطقی عمل کنند. 🤩

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 14 =